Toz İndirgeme

EBD Makina Sektördeki 8 yılı aşan deneyimi ile toz indirgeme sistemlerinde müşterilerine en iyi hizmeti vermeyi kendine ilke edinmiş olup, konkasör tesislerindeki mevcut toz indirgeme sistemlerine her türlü teknik destek , yedek parça ve montaj konusunda gerekli desteği vermektedir.
Ebd makine konkasör tesislerinde gerekli olan bant , rulo, elek ve otomasyon ihtiyaçlarında da müşterilerine hizmet sunmaktadır.

İnşaat ve Şantiye Alanları

EBD Grup TOZ İNDİRGEME SİSTEMİ çalışma koşullarının zor ve riskli olduğu inşaat ve şantiye alanlarda hijyen ve sağlık açısından daha sağlıklı çalışma ortamı sağlamaktadır. İnşaat ve şantiye alanlarında tozu minimum seviyeye indiren bu sistemde sarf malzemeye ihtiyaç duyulmadığı gibi su tasarrufu da sağlanmaktadır.
Özel Mekanlar

EBD Grup’un bunaltıcı yaz ayları için geliştirdiği sistem mekanda hiç bir ıslaklık olmadan keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Restaurant, lokanta, cafe, otel ve villalar için uygulanması pratik olan bu sistem uygun fiyat avantajlarıyla hizmetinizde.

Eğlence Mekanları

EBD Grup Havuz sisteminde de müşterilerine büyük kolaylıklar sunmaktadır. EBD Grup teknolojisi ile yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında serinlemek mümkündür.

Sulama Alanları / Seralar

EBD Grup seracılık sektöründe de pratik çözüm ve kolay sulama yöntemi sunar. EBD Grup kullanım alanının boyutlarından bağımsız olarak, her hangi bir sorun yaşamadan ürünlerinizin uygun şekilde nem kazanmasını amaçlar. Sistemin çalışır çalışmaz geri dönüşümünü de başlatır. 1 ton malzeme için yaklaşık 2lt. su tükeitlmektedir. İşetme maliyeti nerdeyse 0 (sıfır) dır.

Sistem Nasıl Çalışır ?

Konkasör tesisleri çene, kırıcı ve elek olarak grubu olarak projelendirilir. Tesisin büyüklüğüne ve özelliklerine göre nozzle sayısı belirlenir ve gerekli olan kumanda dolabı seçilir. Kumanda dolabı ile kullanılan bu sistem, ebd makine tarafından plc ile kontrol edilen elektronik yazılım programınca yönlendirilir ve çalıştırılır.Sistem YALNIZ HAVA VE SU ile çalışmaktadır. Konkasör tesisinde bulunan makinaların çalışma esnasında çıkardıkları toz miktarı değişmektedir. Bu yüzden de her makinaya ayrı hava ve su basıncı uygulanması gerekmektedir. Ayarlanabilir hava ve su basıncı, istenilen noktada, istenilen miktarda, tozun yoğunluğuna göre, suyu pulvarize ederek, tozun malzeme üzerine indirgenmesini sağlar. Basınçlı hava ve su kullanımı sayesinde , kırılan malzemenin durumuna göre kumanda dolapından pulvarize oranı ayarlanabilmektedir. Bu sayede malzemenin ıslanması, çamurlaşması, makinaların ve bantların ıslanması engellenmektedir.

Sistem 5-8 bar hava ve 3 -5 bar arası su basıncında çalışmaktadır. Bu basınçlar makinelere ve kırılan malzemenin durumuna göre ayarlanabilmektedir.

Bir kompresörden temin edilen hava ve devreye verilen su,gerekli basınç altında sistemin hatlarına verilerek, nozzle taşıyan bloklara gönderilir. Hava ve su blokların içerisindeki nozzle içinde birleşir. Hava basıncı ile su gerekli oranda pulvarize edilir, malzemenin üzerinde oluşan toz kütlesine püskürtülür ve tozun indirgenmesi sağlanır. Enjektörlerden 5-50 mikron arasında püskürtülebilen suyun optimal ayarları, kullanılan nozzle tipi ile yapılmaktadır.

Bilindiği gibi, su zerrecikleri, toz zerreciklerinden büyük olduğunda tozu itmekte; böylece, daha çok tozumaya ve çamurlaşmaya neden olmaktadır.toz indirgeme sistemleri , su zerreciklerini toz zerreciklerinden daha küçük hale getirerek tozun indirgenmesini sağlamaktadır. Sistemimizde can güvenliği ,selonoid valf ömrü ve kullanım kolaylığı düşünülerek, 24V.DC kullanılmaktadır. Kumanda dolapları tesisin ihtiyacına göre 3,4,5,6 hatlı kullanılmaktadır.

Nozzle Etki Alanları

EB-2
Aşağıda çalışma prensibini görmekte olduğunuz nozzle tipleri ile püskürtme noktasından 18 derecelik dış açı ile ayrılır ve 0.5 metre yüksekliği tamamlayıp malzemenin üzerine düştüklerinde yatayda toplam olarak 0.5 metre yol almış olurlar ve yatayla 72 derecelik dış açı yaparak malzeme üzerine düşerler. Teorik bilgiler en dış püskürtme blok verileridir.EB-5

Aşağıda çalışma prensibini görmekte olduğunuz nozzle tipleri ile püskürtme noktasından toplam 30 derecelik püskürtme iç açısı ile ayrılır ve 1 metre yüksekliği tamamlayıp malzemenin üzerine düştüklerinde yatayda toplam olarak 0.5 metre yol almış olurlar ve yatayla 75 derecelik dış açı yaparak malzeme üzerine düşerler. Teorik bilgiler en dış püskürtme blok verileridir.

   
Sistem Avantajları

Püskürtme Parçaları
Sistem çalışmaya başladıktan sonra, size para kazandırmaya başlar. 1 ton malzeme için maksimum 3 lt. su harcamaktadır. İşletme maliyeti hemen hemen sıfırdır. Minumum sarfiyatla, maximum performansta çalışır, yani işletme maliyetinizi, stok maliyetinizi, bakım maliyetinizi neredeyse yok denecek seviyeye indirir. Herhangi bir kimyasal, yabancı madde, torba, filtre veya yüksek enerji sarfiyatı yoktur.

Çevreye ve İnsan Sağlığına Saygılı
İşletmelerinizde tertemiz, tozsuz, rahat çalışılabilen ortamlar sunar.

Profesyonel
Nozzle ve filtrelerin tıkanmasını engelleyen özel tahliye sistemi sayesinde sürekli bakım gerektirmez. Herhangi bir sorun karşısında da konusunda deneyimli profesyonel personeli ile yerinde tespit yapılarak çözüm üretir.

Kolay Montaj Kolay Kullanım
Tek bir kumanda dolabı ile idare edilebilen sistem en dar alanlarda bile uygulanabilme özelliğine sahip.

Diğer Sistemlerden Farklılıkları

- Kumanda sisteminde kontrol için PLC kulanılmaktadır. Çıkışlar role ile izole edilmiştir. Bu sayede Selenoid Valf ve kablolamada oluşacak hatalardan PLC nin zarar görmesine engel olunmuştur. Sistemde kullanılan malzemeler standart olup, özel imalat malzeme bulunmamaktadır. İş bitiminde otomasyon devre şemesıda müşteriye verilmektedir .Böylece bağımlılık ortadan kalkmaktadır. Programlanabilir PLC kullanıldığı için kurulacak sisteme en uygun program yapıldığından verimlilik ve kullanımın en uygun şekilde olması sağlanmaktadır. Kumanda sisteminde ve ventillerde DC 24Volt kullanılmaktadır. Bu sayede can güvenliği sağlanmaktadır. Ventilerde elektrikli rezonans olmadığı için Ventil çekirdek (Bobin) ömrü DC' de AC' ye göre 6-7 kat daha fazladır.

- Sistem kablolu el kumandası ile kontrol edilebildiği gibi isteğe bağlı olarak kablosuz uzaktan kumandayla kontrol edilebilmektedir.

- Dolapta standart Termostatlı Rezistans bulunmaktadır.İstenilen sıcaklığa ayarlanarak,Dolap ve malzemenin donması ve nemlenmesi engellenmektedir.

- El kumandasına zarar gelmesi halinde sistem aynı şekilde dolap üzerindeki düğmeler sayesinde kumanda edilebilmektedir.

- Sistemin temizlenmesi için gerekli olan tahliye hem kumandadan hem de dolap üzerinden yapılabilmekte olup,bu sayede sistem ve nozzleların temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Elektrik kesintilerinde sistem devreden çıkmakta olup,elektrik tekrar geldiğinde otomatik olarak devreye girmemektedir.Devreye almak için,el kumandası veya beyin üzerindeki düğmelerin kullanılması gerekmektedir.(Bu sayede kesintiden sonra elektrik geldiğinde,sistem çalışmaya devam etmeyecek,böylece bantların,kırıcıların ve eleklerin kontrolsüz ıslanması önlenmiş olacaktır.)

- Sistemde kullanılacak suyun durumuna göre hem sistemin korunması hem de hidroforun korunması amacıyla ana su girişine pislik tutucu filitreler takılmaktadır.